Znate li novosti vezane za hidroksiantracenske derivate?
Tim je spojevima u zakonodavnom smislu posvećena dodatna pažnja!
Dugotrajna primjena i konzumacija hidroksiantracenskih spojeva / derivata u visokim dozama može dovesti do opasnosti od neravnoteže elektrolita, poremećene funkcije crijeva i ovisnosti o laksativima, pa je tim spojevima u zakonodavnom smislu posvećena dodatna pažnja
Sjedalački način života kod brojnih je pojedinaca doveo do razvoja zdravstvenih problema s probavom. Budući da je trend samoliječenja široko rasprostranjen, potrošači sami biraju i kupuju biljne dodatke prehrani da bi si pomogli. Brojne biljne vrste koje se koriste kao sastojci dodataka prehrani ili biljnih lijekova sadrže hidroksiantracenske spojeve/derivate koji imaju laksativni učinak.
Prema Znanstvenom mišljenju Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA) iz 2013. godine, zaključeno je da hidroksiantracenski spojevi stvarno imaju izvrstan laksativni učinak, no problem je u duljini njihove primjene. Dugotrajna primjena i konzumacija u visokim dozama mogu dovesti do opasnosti od neravnoteže elektrolita, poremećene funkcije crijeva i ovisnosti o laksativima.
S obzirom na to mišljenje i zabrinutost koje su izrazile države članice tijekom rasprava o zdravstvenom utjecaju i mogućoj štetnosti, Europska Komisija je 2016. godine zatražila novo znanstveno mišljenje o procjeni sigurnosti uporabe hidroksiantracenskih derivata u hrani, u skladu s člankom 8. Uredbe (EZ) br. 1925/2006.
EFSA/Agencija je krajem 2017. donijela znanstveno mišljenje o ocjeni sigurnosti hidroksiantracenskih derivata za uporabu u hrani. Hidroksiantracenski derivati koji su se smatrali relevantnima u toj procjeni rizika bili su oni pronađeni u korijenu i rizomu biljke Rheum palmatum L. i/ili biljke Rheum officinale Baillon i/ili njihovih hibrida; lišću ili plodovima biljke Cassia senna L.; kori biljke Rhamnus frangula L., kori biljke Rhamnus purshiana DC. i lišću biljke Aloe barbadensis Miller i/ili različitih vrsta aloe, uglavnom Aloe ferox Miller i njezinih hibrida.
EFSA je utvrdila da su hidroksiantracenski derivati aloe-emodin i emodin te strukturno srodna tvar dantron genotoksični in vitro. Pokazalo se i da su ekstrakti aloje genotoksični in vitro, najvjerojatnije zbog hidroksiantracenskih derivata prisutnih u ekstraktu. No pokazalo se da je aloe-emodin genotoksičan in vivo te da su ekstrakt cijelog lišća aloje i strukturno analogni dantron kancerogeni. S obzirom na ozbiljne štetne učinke na zdravlje povezane s uporabom aloe-emodina, emodina, dantrona i ektrakata aloje koji sadrže hidroksiantracenske derivate u hrani, i s obzirom na to da se ne može odrediti dnevni unos hidroksiantracenskih derivata koji ne bi izazivao zabrinutost za zdravlje ljudi, u mišljenju je istaknuto da bi takve tvari trebalo zabraniti.
Od 2013. godine u Republici Hrvatskoj količina hidroksiantracenskih derivata je propisana i ograničena Pravilnikom o tvarima koje se mogu dodavati hrani i koristiti u proizvodnji hrane, te tvarima čije je korištenje u hrani zabranjeno ili ograničeno (NN 160/2013) i to za sljedeće biljne vrste:
- Rheum officinale, kineska rabarbara
- Rheum emodi, indijska rabarbara
- Rhamnus frangula (Frangula alnus), krkavina
- Cassia angustifolia, indijska sena, tinevelška sena
- Cassia acutifolia (Cassia senna), aleksandrijska sena
- Aloe spp, vrste aloja
- Aloe barbadensis (Aloe vera), barbadenška aloja, prava aloja
Za svaku navedenu biljnu vrstu istaknuto je upozorenje da je najveći dopušteni udio u smjesi glavnih sastojaka 30% m/m (do 20 mg ukupnih hidroksiantracenskih spojeva u dnevnoj dozi). Također, biljne vrste rabarbara, krkavina i sena ne smiju se koristiti kao monodroge u dodacima prehrani.
Nakon brojnih znanstvenih mišljenja i ocjena sigurnosti izašla je Uredba Komisije (EU) 2021/468 оd 18. ožujka 2021. o izmjeni Priloga III Uredbe (EZ) br. 1925/2006 Europskog parlamenta i Vijeća, u pogledu botaničkih vrsta koje sadržavaju hidroksiantracenske derivate.
U Uredbi je zabrnjeno:
- „aloe-emodin i svi pripravci u kojima je ta tvar prisutna”;
- „emodin i svi pripravci u kojima je ta tvar prisutna”;
- „pripravci od lišća vrsta Aloe koji sadržavaju hidroksiantracenske derivate”;
- „dantron i svi pripravci u kojima je ta tvar prisutna”;
dok su pod nadzorom Unije:
- „pripravci od korijena ili rizoma biljke Rheum palmatum L., biljke Rheum officinale Baillon i njihovih hibrida koji sadrže hidroksiantracenske derivate”;
- „pripravci od lišća ili plodova biljke Cassia senna L. koji sadržavaju hidroksiantracenske derivate”;
- „pripravci od kore biljke Rhamnus frangula L., biljke Rhamnus purshiana DC. koji sadržavaju hidroksiantracenske derivate”.
Gore navedeno ne odnosi se na gel Aloe!
Odjel za dodatke prehrani i biološki aktivne tvari HZJZ-a, razvio je cijeli niz analitičkih metoda/analiza kojima kvalitativno i kvantitativno potvrđuje sastojke proizvoda kako bi proizvođači preformulirali svoje proizvode i bili sigurni da udovoljavaju uvjetima navedenim za hidroksiantracenske spojeve.
Analize bitne za tu Uredbu su hidroksiantracenski spojevi - senozidi A i B, frangulini A i B, glukofrangulini A i B, aloin, aloe-emodin, rein i krisofanol.
Odjel provodi i izradu i ocjenu deklaracija sukladno trenutno važećem zakonodavnom okviru EU/RH, uz isticanje odobrenih zdravstvenih tvrdnji i on-hold tvrdnji, te daje upute o vrsti i načinu postupka prijave na monitoring Ministarstva zdravstva.
Svi zainteresirani mogu se obratiti timu Odjela za dodatke prehrani i biološki aktivne tvari na: lea.pollak@hzjz.hr i/ili 01/4863-204




